Celkový počet zobrazení stránky

sobota 2. apríla 2011

Výlet k Bodensee

Konečne som po dlhej dobe vypadla zo Stuttgartu. Síce to nebol môj nápad, ale o to vďačnejšia som obom aktérom. Navštívila som „lepšie“ Nemecko – absolvovala som výlet do Švajčiarska. Upozornenie - toto nie je turistický sprievodca pamiatkami. Sú to iba moje postrehy. A čo je horšie, dovolila som si používať bohemizmy v texte.
Inak aj Rakúšania o sebe hovoria, že sú "das bessere Deutschland". Tak aby nedošlo k omylu.
Bolo nádherné jarné počasie, naozaj veľmi teplo a my sme to šinuli diaľnicou(ďakujem Nemecku na neobmedzenú rýchlosť na diaľnici – ako by povedal istý Jeremy, posledná slobodná krajina) smerom na Konstanz.
Jediná zastávka bola na pumpe, kde som zase videla to, čo mám najradšej. Ani tam sa nedalo uniknúť pred pouličným umelcom. Tento krát pán s verklíkom a burinkou ako Pan Tau, ale do tváre vyzeral nemecky. Hral naozaj nekonečne a hlavne na nervy, že som mala chuť mu zaplatiť iba preto, aby prestal.
Ako sme prekročili hranicu medzi Švajčiarskom a Nemeckom(mali sme šťastie, vyzerali sme nemecky, takže nás colníci nezastavili) uvidela som ten lepší svet. Iste, aj v Bádensku-Württembersku je relatívne čisto. V porovnaní so Slovenskom samozrejme, ale tu to bolo ešte lepšie. Dediny gýčovitejšie, tráva zelenšia a kravy fľakatejšie. A hlavne, obchody otvorené 7 dní v týždni. To je pre mňa po nedeľnej nákupnej abstinencii hotový zázrak.
V St. Gallene, ktorý je mimochodom počtom obyvateľov menší ako Nitra(to je asi jediné, v čom sa obe mestá podobajú) sme krásne, malé centrum obehli za dve hodinky, pozreli červené námestie, obchody a spoluvýletníci ženy, o ktorých povedali, že sú teda krajšie ako v Nemecku. O chlapoch to povedať neviem, veľa rodených Švajčiarov som nevidela. Ale každopádne sa o seba starajú viac ako muži na Slovensku a zdá sa mi, že to nemá nič spoločné s peniazmi.
Mesto je výborný typ na pol dňový výlet, po ktorom si človek ešte odskočí k Bodensee. Mesto je milé, uhladené, s množstvom krásnych uličiek a zákutí, so zachovanou architektúrou, ktorá je s láskou reštaurovaná.
Sankt Gallen je hlavným mestom rovnomenného kantónu a je hospodárskym a kultúrnym centrom. Mesto nesie názov podľa misionára Havla (Gallus), ktorý sa tu v 7. storočí usadil. Preto aj meno baziliky. Som sa zase raz niečo naučila.
Asi najviac ma zaujalo červené námestie, ktoré by bez betónových odliatkov lavičiek a autíčiek a červeného náteru bolo iba obyčajným priestorom medzi budovami. Takto je tento priestor zaujímavo skrášlený a mám pocit, že ľudia sa tam radi združujú.

Pešia zóna v St. GallenKatedrála sv. Havla na obrázku dole je naozaj impozantná a predstavuje veľmi zaujímavé  dielo baroknej architektúry. Vo vnútri sa nachádza Stiftsbibliothek, knižnica, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO a je najstaršou knižnicou vo Švajčiarsku. Obsahuje napr. rukopis piesne Nibelungov alebo útržky najstarších prekladov Vulgaty (latinský preklad Písma svätého). Pre záujemcov o duševnú potravu link tu. A iba pre potešenie oka mrknite sem.
V St. Gallene je toho viac, čo môžete vidieť, ale akosi som nemala chuť sa predierať davom turistov v úzkych uličkách.
Pokračovali sme naspäť do Konstanz, kde sme si chceli prehliadnuť mesto. Paradoxne bol najväčší nával v nákupnej galérii LAGO, kde sa nám ale podarilo uchytit jedno z posledných parkovacích miest a vydali sme sa na promenádu. Ľudí ako v Moskve vo fronte na mäso, všetci skoro polonahí, pretože bolo 22 stupňov. Už mi chýbal iba lázenský švihák so slamákom. Centrum mesta krásne, živšie a živelnejšie ako St. Gallen. Jednoznačne doporučujem návštevu. Pri dobrej viditeľnosti stojí už len ten výhľad na Alpy za to.

Pre hnidopichov - áno, toto je Husov dom v Konstanz
Bodensee
Na ceste domov sme sa zastavili na jedlo v Allensbachu, malé mestečko, kde naozaj nič nie je. Bol to nejaký penzion Rosenhof alebo tak. Bolo to naozaj fajn. Prepálené diery od cigariet na obrusoch, nevkusná čašníčka, zatvorená kuchyňa a domáci, ktorí na nás zazerali, pretože sme narúšali idylu už len tým, že sme si chceli objednať jedlo. Proste sa človek cítil ako doma:-Dň
P. S. Je samozrejmé, že nepekné fotky sú spôsobené foťákom a nie mizerným fotografom :-D
a tu fotky od niekoho, kto to s tým foťákom umí:
bodensee.JPG
bazilika.JPG
Centrum


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

bolo mi potešením