Celkový počet zobrazení stránky

piatok 19. júla 2013

Próxima paragem: Lisabon

Konečne sa mi podarilo zdrhnúť legendárnemu nemeckému letu, kde je 3 dni teplo a dva mesiace zima. Ale každý nostalgicky spomína na tých pár dní tepla a neznalý človek nadobudne pocit, že je tu asi 35 stupňov a to je kapitálny omyl. Klimatické zmeny sem či tam, za teplom treba stále cestovať na juh. Tento rok som mala s kým a keďže dotyčný je blázon do hudby, rozhodol sa, že mi ukáže Depeche Mode naživo a bude to práve v Lisabone.

Išli som na festival Optimus Alive. Každému, kto bude mať čas, ho doporučujem  navštíviť. Málokedy nájdete tak zaujímavý line up spoločne s perfektným miestom, kde môžete cez deň chodiť po meste, nakupovať, luxusne jesť a kúpať sa na pláži a večer fandiť Kings of Leon, Django, Django, Too many Djs alebo Two doors cinema club. Areál Alges (Alžeš) je priamo pri pláži, festival malý ... asi 20 000 ľudí, takže atmosféra výborná. Dostupné vlakom z centrálnej stanice Cais do Sodre za asi 15 min. alebo električkou.

Najdrahšia je letenka, predsa len Lisabon nie je za rohom.
Ubytovali sme sa cez www.airbnb.com. Minulý rok som cestovala cez Couchsurfing, čo bolo super, ale mierne neflexibilné, pretože sme nedostali kľúče a museli čakať na dotyčného, kým príde domov. Cez Airbnb síce človek platí, ale má izbu pre seba a kľúče. Naša hostiteľka bola mladá designérka, bývala v 4 izbovom byte s kamarátkou, s výhľadom na more a Panteón, mega príjemná, človek sa cítil ako doma. My sme mali vlastný balkón, obrovskú posteľ a kúpelňu pre seba,
7 nocí nás vyšlo dohromady na 114€ čo považujem za neprekonateľnú cenu.


Výhľad z kuchyne na štvrť AlfamaVýhľad z izby


Panteón


Estoril (Eštoril) - mestečko aristokracie a prímestská pláž


Most 25. apríla - výročie revolúcie


Socha Christo Rei - vstupné je 5€, človek sa dostane výťahom na výhliadku vo výške 82 metrov. Socha samotná má 28 metrov.A čo je najlepšie, Lisabon je neskutočne lacný. Ešte aj pre Slováka. Káva za 75 centov, koláče za 50-60 centov, verejná doprava - celodenný tiket za 6 € a vlak na pláž Cascais line - 20km za 2,15€. A neskutočná pecka sú taxíky... za 9€ z letiska do centra, kde máte milého taxikára, ktorý hovorí anglicky je neprekonateľné. Keďže sme nestíhali koncert Tame Impala, vzali sme prvý taxík a spýtali sme sa koľko to bude stáť na festival a pripravovali sme si, že dáme max. 20€ a keď taxikár povedal... "I dont know, probably 8-9 €" tak sme hneď buržoázne nasadli a nechali sa odviezť prakticky až pred dvere.

Mesto je pre mňa najkrajšia európska metropola. V centre nie je miesto, z ktorého by nebol magický výhľad. A čo je najlepšie, v meste normálne žijú ľudia, starí, mladí. Dôchodcovia sedia na priedomí, kecajú, hrajú šachy. Proste to nie je turistický skanzen, život je tam aj po zotmení. Ošarpané domy, vedľa krásnych budov a kachličky azulejos na stenách vytvárajú v pitoreskných zakrútených uličkách neprekonateľnú atmosféru.Katedrála Sé - jediná románska pamiatka, ktorá prežila ničivé zemetrasenie 1755Treba si dať pozor na vreckové krádeže, takže chodiť so zavretou kabelkou a pozor v tlačenici napr. v električkách - kultová 28. Tú je dobré používať večer, je vtedy fakt prázdna a človek má úžasný výhľad.
Ignorujte predavačov okuliarov, najprv sa spýtajú, či chcete okuliare a potom ponúknú hašiš z Maroka, speed, kokain alebo herák.

Portugalci sú asi najpríjemnejší národ aký som stretla. Žiadna ojebávacia mentalita, že niekto zle vydá alebo naúčtuje viac. V reštaurácii mi priniesli inú prílohu a keď som ju dojedla, prišli sa ospravedlniť a doniesli objednanú prílohu zadarmo. A sú úplne iní ako Španieli. Proste národ moreplavcov. Každé väčšie mesto je na pobreží a na rozdiel od Španielov, kde mnoho z nich nemá k moru žiaden vzťah v tej veľkej suchej krajine, sú Portugalci s morom spätí.
Milujú sladké a celý deň jedia menšie koláčiky pastelerias.  A ryby, najmä grilované sardinky, ktoré sú symbolom mesta. A lacné domáce víno, pol litra v reštike za 3e z ktorého je človek príjemné opitý celý večer.


V Lisabone sa dá úžasne nakupovať, farebné trendové oblečenie alebo krásne topánky za asi 25€.

Próxima paragem znamená nasledujúca zastávka. To je niečo málo, čo som sa naučila.  Takže ak máte čas a peniaze, choďte tam. Atlantik nie je tak studený, ako by si človek myslel.

Obrígada:-)4 komentáre:

 1. ja mam teraz spolubyvaujucu z portugalska a hned by som sla =) znie to super.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. OK, tak teraz som už STOPERCENTNE rozhodnutá, že Portugalsko bude moja budúcoročná dovolenková destinácia.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. neolutujes. a chod najprv do lisabonu, letoviska su drahsie a v Lisabone sa genialne je a nakupuje

   Odstrániť
  2. Nie letoviská, roadtrip! Faro, Porto, Lisabon a to medzi tým :-)

   Odstrániť

bolo mi potešením